Jak Podnieść Sobie Samopoczucie i Ograniczyć Stres

Wpływ social mediów na Twoją psychikę.

W Polsce 89% użytkowników Internetu korzysta z Facebooka. A nawet ci, którzy nie używają są manipulowani przez większość, która używa.

Cytując zeznania (przed Kongresem Stanów Zjednoczonych) byłej pracowniczki Facebooka – Frances Haugen: „Facebook wie, że kiedy on wybiera treści używając komputerów my spędzamy więcej czasu na platformie, oni zarabiają więcej. Treść wywołująca więcej reakcji u Ciebie jest bardziej klikana, komentowana albo przesyłana dalej. Co ciekawe te komentarze, kliki albo przesłania dalej nie są dla Twojej korzyści. Są dlatego że oni wiedzą: inni ludzie wyprodukują więcej treści, jeśli dostaną polubienia, komentarze i przesłania dalej. Wybierają treści do twojej listy tak, aby twoi „znajomi” produkowali więcej treści…”

Zdecydowanie łatwiej zdenerwować człowieka niż wywołać w nim inne emocje, dlatego najwięcej reakcji wywołują treści ekstremalnie negatywne. Algorytm faworyzuje negatywne informacje nad dobrymi.

Stres Relaks
Gniewne treści kuszą, przytrzymują ludzi na platformie dłużej. „Jeśli zmienionoby algorytm, aby był bardziej bezpieczny ludzie spędzaliby mniej czasu na stronie, co oznacza mniej reklam, mniej pieniędzy” – oznajmia Frances.

Jedna z wewnętrznych notatek mówi: „Oceniamy, że podejmujemy działania 3 do 5% przypadków treści promujących nienawiść i około 0,6% treści o przemocy i podżeganiu na Facebooku”.

Frances dodaje: „Kiedy obracamy się w środowisku informacji pełnych gniewu, nienawiści, polaryzujących treści, podkopuje to nasze obywatelskie zaufanie, podkopuje naszą wiarę w siebie, osłabia naszą zdolność do dbania o siebie nawzajem. Wersja Facebooka, jaka jest dzisiaj rozdziela nasze społeczeństwa i zachęca do przemocy, konfliktów etnicznych na całym świecie. Promuje wzrost platformy nad bezpieczeństwem ludzi.”

„Wyobraźmy sobie, że sortujemy listę wiadomości z Facebooka po czasie publikacji. Facebook mówi: będziesz miał niechciane wiadomości i nie będziesz cieszył się swoją listą wiadomości do przejrzenia. Prawda jest taka, że możemy regulować tą listę na wiele sposobów, których komputer nie rozumie, regulować socjalnie.„

Przeglądając Facebooka czy inny portal, w którym lista wiadomości ułożona jest według rankingu zaangażowania czytelników można zastanowić się czy to zaangażowanie wynika z treści wiadomości czy może korzysta z naszej ludzkiej słabości do kierowania większej uwagi na sensacyjne informacje negatywne.

Ograniczając portale typu Facebook redukujesz swój stres, i zaczynasz widzieć świat bardziej rzeczywistym. Wiadomości negatywne, przeplatają się z dobrymi i fantastycznymi, ułożone w porządku chronologicznym.

Autor: Marek Jacenko

Twój komentarz albo pytanie

*