Jak być Błyskotliwym Kiedy Tylko Tego Zapragniesz

Z tego artykułu dowiesz się kiedy trenować skupienie umysłu a kiedy lepiej odbyć samą relaksację oraz jakich pomocy do tego wszystkiego użyć.


W zależności od stopnia pobudzenia Twojego ciała i poziomu skupienie umysłu zmieniają się emocje jakich możesz doświadczać:

Jak Opanować Emocje i Osiągnąć Superkoncentrację


Na osi poziomej mamy pobudzenie organizmu. Od braku pobudzenia przy spokojnym tętnie serca do maksymalnego pobudzenia przy maksymalnym tętnie.

Na osi pionowej rośnie poziom skupienia umysłu. Od zupełnego rozkojarzenia do pełnej, skupionej świadomości.

Kiedy ciało jest bardzo spokojne ale zupełnie rozkojarzone wpadamy w stan bierności.
Pobudzając nieco rozkojarzone ciało pojawia się roztargnienie, smutek. Następnie lęk, przerażenie, wrażenie chaosu. Aż wreszcie mocno pobudzając ciało przy braku skupienia można doznać uczuć złości czy nawet szału.

Zwiększając skupienie odzyskujemy kontrolę nad organizmem oraz nad swoimi myślami.
W spokojnym ciele przy zwiększaniu spokoju umysłu pojawia się uczucie zrelaksowania, następnie ufności, czujności, jest to stan w jakim przebywasz podczas świadomej relaksacji (na przykład Schultza) czy medytacji. Zwiększając pobudzenie organizmu zwiększa się ilość postrzeganych bodźców. Pojawia się ciekawość, zainteresowanie, determinacja, aż do stanu flow, przepływu, peak performance czy po prostu pasja działania.

Czym właściwie jest stan skupienia?

Stan skupienia umysłu to stan równowagi przy zachowaniu pełnej kontroli.. Można go osiągnąć przy dowolnym pobudzeniu ciała. Podczas relaksacji ale też w trakcie pełnego oddania się wykonywanemu zadaniu.

Trenować Skupienie a może Relaksację?

Jak można zauważyć na powyższej grafice trening relaksacji czyli obniżenia pobudzenia ciała może prowadzić do uczucia bierności (albo zaśnięcia). Jeśli masz problem z zasypianiem taki trening będzie dla Ciebie jak najbardziej wskazany. Doskonale sprawdza się tutaj relaksacja Jacobsona (zobacz opinie). Jeśli Twoje ciało jest zmęczone, wykonując relaksację, po prostu zasypiasz.

Przy treningu skupienia podczas świadomej relaksacji  można też oczywiście zasnąć jednak jest to znacznie rzadsze ponieważ całe doświadczenie nakierowane jest na utrzymanie skupienia świadomości.

Dodatkowo przy treningu skupienia przy bardziej rozbudzonym ciele trenuje się utrzymanie bardzo twórczych stanów jak determinacja, pasja czy stan przepływu, flow. Nabywa się umiejętność utrzymania skupienia na wybranym zadaniu czy to jest praca, nauka czy osiąganie mistrzostwa w sporcie.

Jak osiągnąć stan skupienia umysłu

Najlepiej zacząć od pomiaru poziomu skupienia. Ale jak zmierzyć skupienie?

Praca serca kontrolowana jest przez działający niezależnie od Twojej woli Autonomiczny Układ Nerwowy. Ten układ nerwowy składa się z części hamującej oraz pobudzającej. Dzięki temu Twoje mięśnie serca kurczą się i rozkurczają. Prędkość pracy serca zmienia się cały czas. Nawet z Twoim wdechem i wydechem. Badając dokładnie zmiany w pracy serca (koherencję) możemy określić całościowy stan Twojego skupienia.

Do pomiaru i wszystkich skomplikowanych przeliczeń możemy wykorzystać przystawkę do komputera Stone (biofeedback HRV). Jest to świetny pomocnik w ćwiczeniach nad poprawą skupienia umysłu . Im wyższe skupienie umysłu tym więcej punktów uzyskujesz w ćwiczeniu. Na bieżąco wiesz czy robisz postęp i jak na Ciebie działa dane ćwiczenie.

Łatwiej skupić się na tym czego chcesz kiedy Twoje ciało jest spokojne dlatego też trening skupienia zaczynamy od skupienia na oddechu. Już po wykonaniu kilku głębokich oddechów można zauważyć poprawę skupienia. Metoda ta stosowana jest od stuleci w wielu praktykach medytacyjnych. Dzięki użyciu Stona od razu widać jak głębsze oddechy wpływają na zmianę pracy serca. Jest to proste ale bardzo skuteczne ćwiczenie. Następnie warto przejść do świadomych relaksacji czy medytacji. Mogą to być wygodne nagrania z przewodnikiem audio. Wystarczy słuchać lektora i wykonywać polecenia w umyśle. Można oczyszczać umysł ze zbędnych myśli, wykonywać trening uważności postrzegania tu i teraz. Cała taka głęboka relaksacja trwa kilkanaście minut wywołując ogólne uspokojenie i zwiększenie skupienia umysłu.

Na koniec można skorzystać z gry treningowej. Tutaj nie tylko trenuje się umysł ale jednocześnie wymagane jest użycie rąk do sterowania pojazdem. W ten sposób trenujesz utrzymanie skupienia przy zwiększonym pobudzeniu.

Po pełen opis gier i ćwiczeń Stone kliknij tutaj.

Komentarz

  • Leszek

    Oceniam pozytywnie.
    Dla emeryta trudno będzie zainwestować

Twój komentarz albo pytanie

*