Przeciwwskazania do Biofeedbacku

W przypadku osób chorych zawsze zalecamy konsultację z lekarzem. Jeśli masz wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem ponieważ każdy człowiek jest inny.

Ogólnie biofeedback hrv jest bardzo bezpieczną metodą treningu psychologicznego.

Biofeedback hrv z system Stone lub Flow to rozszerzenie takich treningów jak głębokie oddychanie, relaksacja, trening wyobrażeniowy.

Trening odbywa się znaną metodą z dołączoną na żywo dodatkową informacją zwrotną o bieżących wynikach oddziaływania treningu na nasze ciało. Sprawia to że trening staje się ciekawszy, interaktywny i daje nam lepsze zrozumienie zmian zachodzących w ciele podczas treningu. W każdej chwili treningu możemy sprawdzić jak reaguje nasze ciało na nasze myśli i emocje.

Czy biofeedback hrv można stosować u osób z epilepsją? Czy wskazany jest jednak kontakt z neurologiem danej osoby?

W przypadku osób chorych zawsze zalecamy kontakt z lekarzem. Biofeedback hrv można stosować u osób z epilepsją ponieważ od strony fizjologicznej jest to choroba nie związana z pracą serca a od strony technicznej nasze urządzenia nie przesyłają żadnych prądów przez głowę.

Dodatkowo badania psychogiczne potwierdzają zmniejszenie się hrv u osób z epilepsją. Daje to przesłanki że trening biofeedback hrv będzie szczególnie korzystny dla takich osób. (np: Rockstroh, B., Elbert, T., Birbaumer, N., Wolf, P., Duchting-Roth, A., Reker, M., et al. (1993). Cortical self-regulation in patients with epilepsies. Epilepsy Research, 14(1), 63 72).

Pytanie to być może wynika z informacji na temat innych metod biofeedback.
W przypadku biofeedbacku EEG lub inaczej neurofeedbacku należy stować szczególną
ostrożność ponieważ czujniki tamtych urządzeń przepuszczają przez głowę nie duży prąd
a epilepsja związana jest zaburzeniami elektrycznymi w mózgu.

Podsumowując trening relaksacji i skupienia metodą biofeedback HRV należy do jednych z najbardziej bezpiecznych biofeedbacków ponieważ czujnik montowany na uchu lub palcu badanego przepuszcza światło a zastosowane ćwiczenia rozszerzają szeroko znane metody treningowo lecznicze.