Wpływ ćwiczeń fizycznych na relaks
Ćwiczenia fizyczne stanowią zasadniczą część zdrowego stylu życia. Regularne ćwiczenia pomagają utrzymać sprawność fizyczną i zdrowie. Ćwiczenia fizyczne nie tylko zwiększają poziom energii, ale również pomagają poprawić ogólny stan zdrowia, krążenie i postawę.
W badaniu przeprowadzonym przez instytucję charytatywną zajmującą się zdrowiem psychicznym, MIND, wykazano również, że ludzie, którzy regularnie ćwiczą, odnoszą korzyści z ogólnego stylu życia, między innymi stosują zdrowszą dietę i mają lepsze
kontakty z innymi ludźmi.
Lekarze z Nottingham Trent University wykazali niedawno, że podczas wysiłku w organizmie produkowany jest związek chemiczny fenyloetylamina, co może wyjaśniać, dlaczego ćwiczenia fizyczne pomagają ludziom chorującym na depresję. Pomimo iż wiele osób regularnie uprawia ćwiczenia związane ze znacznym wysiłkiem lub z dużym obciążeniem, takie jak aerobik lub bieganie długodystansowe, ćwiczenia łagodne lub umiarkowane są również korzystne. Krótki spacer lub niezbyt energiczna praca w ogrodzie każdego dnia będą również dawały korzyści i u niektórych osób wystarczą do poprawy krążenia i osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu sprawności fizycznej.
Ćwiczenia mogą:
- zmniejszać ryzyko zawału serca oraz zgonu z powodu zawału serca,
- zmniejszać ryzyko rozwoju choroby długoterminowej,
- wydłużać czas życia oraz poprawiać jakość życia w późniejszych latach,
- zwiększać pewność siebie,
- poprawiać wygląd – poprawia się wygląd mięśni; zmniejsza się zawartość tłuszczu oraz poprawia się wygląd skóry, ponieważ do tkanek dostarczana jest większa ilość tlenu,
- poprawiać postawę,
- zapewniać naturalną ulgę w bólu oraz mieć korzystny wpływ na oddychanie, dostawę krwi, mięśnie i kości.
Ćwiczenie fizyczne jest to wysiłek mięśni ciała. Celem ćwiczenia jest osiągnięcie korzystnego poziomu sprawności i zdrowia, fizycznego i psychicznego.
Ćwiczenia fizyczne poprawiają nie tylko kondycję ciała, ale i mózgu. Dzieje się tak, ponieważ sprzyjają pojawianiu się nowych neuronów, czyli neurogenezie, w obszarze związanym z pamięcią i jej utratą. Do tej pory podkreślano, że ćwiczenia fizyczne poprawiają ukrwienie i co za tym idzie dotlenienie mózgu. Okazuje się jednak, że na tym się nie kończy. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku pokazują, że wysiłek fizyczny stymuluje tworzenie się nowych komórek nerwowych w hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej między innymi za zapamiętywanie.
Najnowsze badania pozwalają stwierdzić, że ćwiczenia fizyczne są równie skuteczne w zwalczaniu dużej depresji jak stosowanie leków. James A. Blumenthal przeprowadził niedawno badania, z których wynika, że ćwiczenia fizyczne są skuteczne w zwalczaniu dużej depresji w takim samym stopniu jak stosowanie leków. Badacz stwierdził też, że ćwiczenia fizyczne odbywane zarówno w grupach jak i w domu dają wyniki znacznie lepsze niż zażywanie placebo.
Ćwiczenia fizyczne doprowadzają do relaksacji poprzez m.in. mechaniczne rozluźnienie tkanki mięśniowej. Rozluźnienie takie w jakimś stopniu można by porównać do relaksacji wywołanej np. masażem relaksacyjnym. Jednocześnie występują tutaj (w tych technikach relaksacji) specyficzne elementy odróżniające je od zwykłego oddziaływania na mięśnie, jakie ma miejsce w wielu ćwiczeniach fizycznych. Jeżeli np. uprawialibyśmy jogging, ćwiczyli na siłowni, czy pływali, to ćwiczenia te również korzystnie oddziałują na nasze mięśnie, poprawiają krążenie i w jakimś stopniu sprzyjają zdrowiu, (jeżeli nie są zbyt forsowne i nie wywołują kontuzji). Jednak w fizycznych metodach relaksacyjnych dodatkowo występuje bardziej pełne zaangażowanie osobowości: praktykujący łączy swoje odczucia fizyczne z psychiką i umysłem. (Istnieje także możliwość, by ćwiczenia fizyczne traktować całościowo, jako jednoczesne ćwiczenie ciała i umysłu).
W metodzie pulsacji oprócz fizycznego ruchu ciała odblokowujemy swoje emocje i otwieramy umysł poprzez intencje wczucia się w ciało, poprzez podejście wolne od forsowania i sztywnego napięcia. W tego rodzaju pulsacji do ruchu wprowadzamy pewien element psychiczny, który obecny jest bardzo często w tańcu – nastawiamy się, że ten ruch ma nam sprawiać przyjemność i radość.
Główną cechą ćwiczeń relaksacyjnych jest nakierowanie swojej uwagi na bardziej świadome czucie mięśni, nakierowanie świadomości na pełniejsze doświadczanie czucia w swoich mięśniach. To zasadniczo odróżnia te metody relaksacji od innych (sportowych) ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia fizyczne zazwyczaj nakierowane są na jakiś cel zewnętrzny – np. chcemy przebiec 2 km. itp. Jeżeli dodalibyśmy do ćwiczeń fizycznych taką postawę głębszej obserwacji zjawisk czuciowych w mięśniach, to one również miałyby pewne działanie terapeutyczne (w jakimś stopniu harmonizowałyby nasze emocje). Następnie należałoby zaznaczyć, że oba te ćwiczenia same w sobie (równomierny ruch pulsacyjny, jak i naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni) wpływają w istotny sposób na energetykę mięśni, a poprzez to zarówno na stan naszych emocji, jak i na działanie ośrodkowego układu nerwowego.
Bardzo często mamy do czynienia z problemem, że nasze mięśnie są zablokowane (pospinane), co automatycznie wpływa na dyskomfort psychiczny. Pulsacyjny ruch oraz naprzemienne napinanie i rozluźnianie przywracają mięśniom prawidłowy stan energetyczny.